КАФЕДРА ВІЙСЬКОВОЇ ЗАГАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ – СІМЕЙНОЇ МЕДИЦИНИ УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙСЬКОВО-МЕДИЧНОЇ АКАДЕМІЇ – 23 РОКИ ДОСВІДУ ПІДГОТОВКИ ВІЙСЬКОВИХ ЛІКАРІВ ЗАГАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ


Колектив кафедри ВЗП-СМ, 1998 рік.

Колектив кафедри ВЗП-СМ, 1998 рік.

Однією з сучасних тенденцій розвитку охорони здоров’я в провідних країнах світу і в Україні є реформування медичної галузі шляхом пріоритетного розвитку первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД) на засадах загальної практики - сімейної медицини (ЗП-СМ). При цьому основним напрямком щодо розв’язання проблеми постійного підвищення якості та ефективності ПМСД на засадах сімейної медицини є підготовка висококваліфікованих фахівців ЗП-СМ. Осередком підготовки та підвищення кваліфікації військових лікарів ЗП-СМ, аналізу досвіду медичної служби військової ланки, впровадження оптимальних форм удосконалення роботи, оптимізації її до сучасних умов медичного забезпечення збройних конфліктів, переходу військової ланки медичної служби Збройних Сил України у відповідність до вимог стандартів НАТО є кафедра військової загальної практики-сімейної медицини (ВЗП-СМ) Українській військово-медичній академії (УВМА).
З моменту здобуття державної незалежності, в Україні почалося формування національної системи військово-медичної освіти [4]. І постало питання - який спеціаліст має працювати у військовій ланці медичної служби. Жодна, що існувала на 1992 рік в Україні медичних спеціальностей за своїми кваліфікаційними характеристиками не відповідала завданням, що ставилися перед військовим лікарем. Тому Начальник військово- медичного відділення при УДМУ ім О.О. Богомольця (у той час) полковником медичної служби Пасько В.В. ініціював підготовку військових лікарів загальної практики для Збройних Сил України. Перший набір військових лікарів загальної практики відбувся в Військово-медичному відділенні УДМУ ім. О.О. Богомольця в 1993 році. Але відсутність законодавчої бази на державному рівні, не дала змогу зробити перший випуск лікарів загальної практики. Але Українська військово-медична академія залишилася першою, хто розпочинав післядипломну підготовку лікарів загальної практики.
В 1998 році начальник Української військово-медичної академії генерал-лейтенант медичної служби Пасько В.В. поставив перед Вченою Радою Академії питання про необхідність створити самостійну кафедру лікарів загальної практики [4]. В жовтні 1998 року кафедру ВЗП-СМ було засновано, очолив її полковник медичної служби Кучер В.І. Організаційним ядром кафедри стали військові лікарі з числа науково-педагогічних працівників всіх спеціальностей, які необхідні для формування лікаря загальної практики: к.мед.н., доцент полковник медичної служби Кучер Володимир Іванович, полковник медичної служби Фандо Микола Олексійович, майор медичної служби Гальченко Григорій Іванович, полковник медичної служби запасу Єпішев Юрій Петрович.
В цьому ж році на кафедрі почали працювати доктор медичних наук, професор Набухотний Терентій Кирилович, доктор медичних наук, доцент Павлюк Віра Петрівна, які прийшли кафедри педіатрії Вінницького державного медичного університету. Вони розпочали викладання педіатрії в тому аспекті, який потрібен для військових лікарів загальної практики. В цей же період з кафедри швидкої допомоги Київської медичної академії післядипломної освіти прийшла к.мед.н., доцент Бусло Олена Олександрівна, яка свої знання з організації медичної допомоги в первинній ланці охорони здоров`я, кардіології, функціональної діагностики і сімнадцятирічний педагогічний досвід застосувала у справі підготовки військових лікарів загальної практики. З початком роботи на кафедрі випускників аспірантури кафедри дерматовенерології Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, к.мед.н. Федорича Павла Володимировича (1998 рік) і Баранової Олени Анатоліївни відпрацьовуються питання викладання дерматовенерології для лікарів загальної практики і удосконалення військових лікарів-дерматовенерологів. В 1999 році кафедра прийняла у свій колектив лікаря-педіатра з 23-річним стажем практичної роботи Макієнко Тетяну Степанівну, яка за час роботи на кафедрі підготовила і захистила кандидатську дисертацію. 

Полковник медичної служби Скляр С.І.

Полковник медичної служби Скляр С.І.

В 1999 році відбувся перший випуск лікарів загальної практики – сімейної медицини, серед яких 4 чоловіки вибороли право навчатись в магістратурі УВМА і закінчили навчальний заклад з дипломом магістра.
В 2001 році з кафедри військової терапії УВМА до кафедри приходить к.мед.н. майор медичної служби Воронко Андрій Анатолійович. Він здійснює методичне керівництво науковою роботою на кафедрі. Майор медичної служби Бондаревський Андрій Олександрович після закінчення ад’юнктури на кафедрі військової хірургії, очолив хірургічний напрямок підготовки військових лікарів загальної практики. В цьому році на підсилення циклу педіатрії, з кафедри дитячих хвороб Київської медичної академії післядипломної освіти прийшли к.мед.н., доцент Вовк Світлана Степанівна та к.мед.н. Новікова Віолета Тимофіївна. В цей же період на кафедрі почав працювати професор кафедри пропедевтики Національного медичного університету ім. О.О.Богомольця, академік-секретар Академії наук Вищої школи України, доктор медичних наук, професор Щуліпенко Ігор Михайлович. Його діяльність ознаменувалася початком досліджень на кафедрі в галузі фітотерапії, немедикаментозних методів лікування.
З вересня 2001 року кафедру очолив к.мед.н., доцент, полковник медичної служби Скляр Сергій Іванович, який прийшов з посади заступника начальника кафедри військової терапії. 
З Національного центру радіаційної медицини АМН України у 2002 році розпочала свою діяльність на кафедрі Заслужений лікар України, доктор медичних наук, старший науковий співробітник Мороз Галина Зотівна. Традиційна для кафедри наукова тематика по вивченню впливу чорнобильського фактору на організм, набула нового поштовху. В цьому ж році починають працювати: випускниця ординатури кафедри сімейної медицини НМУ ім. О.О. Богомольця Мосієнко Ганна Павлівна і досвідчений лікар кардіолог-реаніматолог Сидорова Наталія Миколаївна. 

Колектив кафедри ВЗП-СМ, 2007 рік

Колектив кафедри ВЗП-СМ, 2007 рік

За останнє десятиріччя продовжувалося формування та удосконалення кафедрального колективу. У 2003 році на кафедру призначений випускник ад`юнктури майор медичної служби Гаврецький Анатолій Іванович, який був одним з перших випускників УВМА за фахом “хірургія”, отримав досвід клінічної роботи і повернувся в Академію та Павлюк Ірина Валеріївна, яка за час роботи на кафедрі підготовила і захистила кандидатську дисертацію. У 2004 році на кафедрі продовжив військову службі на посаді старшого викладача полковник медичної служби Шевчук Сергій Васильович, який прийшов з посади начальника філії 11 військового госпіталя. В цьому ж році після звільнення у запас з посади начальника інфекційного відділення Центрального клінічного госпіталя ДПСУ – головного інфекціоніста в колектив кафедри влився полковник медичної служби Невмержицький Сергій Олександрович. У 2005 році поступив і, нажаль, після захисту дисертації, звільнився Кравченко Андрій Вікторович. У 2006 році на кафедру прийшла випускник магістратури за фахом “дерматовенерологія” УВМА Федорич Людмила Ярославівна, яка за час роботи на кафедрі підготовила і захистила кандидатську дисертацію.
У 2008 році до кафедри приєднано курс військової неврології, який багаторічно очолює професор, доктор медичних наук, Ярош Олександр Олександрович в цей же час запроваджено цикл “Акушерство та гінекологія”, який очолює доктор медичних наук, доцент Коваль Сергій Борисович з багаторічним досвідом педагогічної і практичної діяльності. У 2008 році на навчання в ад`юнктуру, отримавши чотирьохрічний досвід служби у військах, прийшов випускник Академії капітан медичної служби Ткаленко Олександр Миколайович. Який під час ад’юнктури, підготував та достроково захистив кандидатську дисертацію. В 2010 році на кафедру з науково-організаційного відділу, приходить досвідчений лікар-гомеопат, Селіна Ольга Григорівна. В цьому році на посаду доцента кафедри призначений к.мед.н., підполковник медичної служби Куц Тарас Володимирович та досвідчений лікар і педагог з багаторічним стажем, к.мед.н., доцент Висотюк Людмила Олексіївна. 

Полковник медичної служби Воронко А.А.

Полковник медичної служби Воронко А.А.

У 2013 році начальник кафедри ВЗП-СМ полковник медичної служби Скляр Сергій Іванович звільнився із Збройних Сил України. В подальшому він продовжив свою клінічну, наукову та педагогічну діяльність на посаді завідувача кафедри сімейної, соціальної, військової медицини та організації охорони здоров’я Луганському державному медичному університеті, м. Рубіжне.
Кафедру очолив к.мед.н., доцент, полковник медичної служби Воронко Андрій Анатолійович.  
В 2014 році з Національного військово-медичного клінічного центру “ГВКГ” розпочала свою педагогічну діяльність на кафедрі к.мед.н. Ткачук Ірина Михайлівна та к.мед.н., майор м/с Левківський Руслан Григорович, який призначений з кафедри авіаційної, морської медицини та психофізіології УВМА з досвідом участі у міжнародних миротворчих місіях.
В 2014 році колектив поповнився молодим викладачем Буженко Аллою Іванівною, яка за час роботи на кафедрі підготовила і захистила кандидатську дисертацію. В 2015 році, після успішного закінчення ад’юнктури на кафедрі організації медичного забезпечення УВМА, на посаду викладача кафедри прийшла к.мед.н. капітан медичної служби Гутченко Катерина Сергіївна. В 2017 році колектив кафедри поповнився кандидатом медичних наук, лікарем-травматологом, учасником бойових дій Кузьмиком Валерієм Миколайовичем, кандидатом медичних наук, доцентом, лікарем-неврологом вищої категорії Галан Наталією Василівною та кандидатом медичних наук лікарем-терапевтом, лікарем-інфекціоністом, лікарем-санологом вищої категорії Шамугією Бесіком Кукурійовичесом. 

Професорсько-викладацький склад кафедри ВЗП-СМ, 2018 рік.

Професорсько-викладацький склад кафедри ВЗП-СМ, 2018 рік.

Це десятиріччя відзначилося якісним ростом кафедрального колективу. Отримали звання професорів Щуліпенко І.М., Мороз Г.З., Мосієнко Г.П., полковники медичної служби Голик Л.А. і Бібік Т.А., звання доцентів кафедри було присвоєно полковникам медичної служби Скляру С.І., Воронку А.А., Гаврецькому А.І., підполковнику Куцу Т.В., працівникам Збройних Сил Федоричу П. В., Барановій О. А., Макієнко Т.С.
Дисертаційні дослідження на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук захистили полковники медичної служби Голик Л.А., Бібік Т.А. та працівник Збройних Сил Мосієнко Г.П., а на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук – Гаврецький А.І., Макієнко Т.С., Сидорова Н.М., Павлюк І.В., Кравченко А.В., Ткаленко О.М., Ткачук І.М., Партасюк Н.Ю. та Буженко А.І.
На сьогоднішній день в штаті кафедри працюють 3 доктора медичних наук, 12 кандидатів медичних наук, 2 професора, 8 доцентів, 1 заслужений лікар України, 17 лікарів вищої категорії і 4 лікаря першої категорії.
Колектив кафедри формувався з представників різних наукових, методичних і клінічних шкіл. Це має ряд переваг перед іншими подібними кафедрами. В тісній співпраці, такому колективу легше прийти до уніфікації знань, практичних вмінь, якими має володіти військовий лікар загальної практики. Також це дає змогу застосувати найкращі здобутки різних методичних шкіл в організації навчального процесу.
Кафедра є базовою в Академії по підготовці військових лікарів ЗП-СМ для сухопутних військ, Національної гвардії, Державної прикордонної служби. Вона здійснює підготовку при первинній і вторинній спеціалізації та підвищення кваліфікації військових лікарів з дисциплін - ЗП-СМ, дерматовенерологія, неврологія, проводить 20 різних тематичних удосконалень для лікарів, молодших спеціалістів з медичною освітою. З 2005 року розпочалася підготовка інтернів за контрактом за провідним фахом кафедри.
Науково-педагогічними працівниками кафедри за період з 1998 по 2018 рр. підготовлено та випущено 430 лікарів-спеціалістів, з яких 321 – магістр медицини за спеціальністю “Загальна практика – сімейна медицини”, 58 лікарів отримали спеціалізацію “Загальна практика – сімейна медицина”. Пройшли підвищення кваліфікації 5715 лікарів загальної практики, помічників військових лікарів, фельдшерів і медичних сестер.

Підполковник м/с Куц. Т.В. проводить заняття зі слухачами, 2018р.

Підполковник м/с Куц. Т.В. проводить заняття зі слухачами, 2018р.

На кафедрі приділяється значна увага практичній підготовці військових лікарів загальної практики. Всі клінічні бази були розділені з урахуванням стандартів НАТО на лікувальні заклади 1-4 ролей. Таким чином, лікарська практика поділяється на етапи її проходження в лікувальних закладах 1-4 ролей. Такий розподіл лікарської практики дозволяє майбутнім військовим лікарям загальної практики опанувати інтегрований наступний підхід і якісну маршрутизацію пацієнтів в лікувальних закладах різних ролей.
Велика увага викладачами кафедри приділяється підготовці наших випускників до особливостей медичного забезпечення в умовах проведення ООС. Більше часу відводиться у фаховій підготовці по опануванню практичних навичок з надання домедичної допомоги на полі бою, надання первинної медичної допомоги на етапах медичної евакуації, роботу військового лікаря по збереженню і зміцненню здоров`я військовослужбовців, методах первинної профілактики захворювань. 

Mobirise

Проведення занять з тактичної медицини спільно з військовослужбовцями США, 2016 рік.

В навчальний процес на кафедрі ЗП-СМ запроваджуються сучасні навчальні програми підготовки та перепідготовки військових ЛЗП відповідно до стандартів підготовки прийнятих у країнах-членах НАТО (TCCC, CLS, 68W, PHTLS (Pre-Hospital Trauma Life Support та інші).
Дещо змінилися напрямки наукової роботи кафедри. Про це свідчить тематика магістерських робіт слухачів. Якщо на першому етапі науково-практичні і магістерські роботи стосувалися конкретних нозологічних форм, то зараз вони більше стосуються різних аспектів організації роботи військового лікаря загальної практики, в тому числі в умовах проведення операції об'єднаних сил спрямованої на протидію діяльності незаконних збройних формувань (ООС).
За час існування кафедри, співробітниками та зовнішніми здобувачами під керівництвом співробітників кафедри захищено 15 кандидатських дисертації, виконується 3 докторські дисертації.
Науково-педагогічний склад кафедри регулярно приймає участь в роботі фахових науково-практичних конференцій (в тому числі міжнародних) з проблем сімейної медицини, педіатрії, дерматовенерології, неврології та різних галузей внутрішньої патології.
Співробітниками кафедри видано понад 90 монографій, навчальних і методичних посібників, методичних рекомендацій та інформаційних матеріалів, надруковано понад 800 наукових статей і тез доповідей. Отримано 148 патентів та подано понад 70 раціоналізаторських пропозицій. На кафедрі працює науковий гурток слухачів. Всі викладачі кафедри є членами Асоціації сімейних лікарів міста Києва та області.  

Інстукторсько-методичне заняття під час проведення ТСЗ, 2018р.

Інстукторсько-методичне заняття під час проведення ТСЗ, 2018р.

В 2014-2015 рр. науково педагогічні працівники кафедри активно приймають участь в проведені занять з тактичної медицини на військових полігонах з мобілізованими військовослужбовцями, особовим складом медичних рот бригад, військових мобільних госпіталів, які залучалися до проведення антитерористичної операції.
Викладачі кафедри надавали практичну та методичну допомогу у створенні медичної навчальної роти з підготовки санітарних інструкторів рот на базі 169 Навчального центру Сухопутних військ Збройних сил України (смт. Десна), що в подальшому трансформувався у 205 навчальний центр з підготовки бойових медиків.
Більшість військовослужбовців кафедри, приймали безпосередню участь в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей на сході України. Полковник м/с Воронко А.А. в 2018 році перебував на посаді ординатора госпітального відділення військового мобільного госпіталю, підполковник м/с Куц Т.В. в 2016-2017 рр. – начальником ізолятору для інфекційних хворих військового мобільного госпіталю, підполковник м/с Ткаленко О.М., полковник м/с Гаврецький А.І., підполковник м/с Левківський Р.Г. перебуваючи на посаді командира позаштатної мобільної тренувальної групи з тактичної медицини штабу АТО виконували завдання на передньому краю лінії бойового зіткнення на глибину взводних (ротних) опорних пунктів першого ешелону оборони. Організовували та особисто проводили заняття з тактичної медицини, багаторазово залучалися у якості лікаря під час проведення евакуацій хворих та постраждалих санітарним транспортом із зони бойових дій до військово-мобільних госпіталів та в інші лікувальні установи.

Відпрацювання практичних навичок слухачами з надання медичної допомоги на МПБ, ТСЗ, 2018 рік.

Відпрацювання практичних навичок слухачами з надання медичної допомоги на МПБ, ТСЗ, 2018 рік.

Колектив кафедри приймає активну участь в організації та проведенні тактико-спеціальних занять зі слухачами факультету підготовки військових лікарів (ФПВЛ) в польових умовах. Так в червні 2018 року з метою оволодіння слухачами ФПВЛ практичними навичками з організації та здійснення лікувально-евакуаційного забезпечення механізованого батальйону під час оборонного бою (за умови ведення позиційної оборони) відповідно до сучасних протоколів та стандартів НАТО було проведене ТСЗ на базі 169 Навчального центру Сухопутних військ Збройних Сил України (смт. Десна).  

Спільне проведення курсу тактичної медицини з військовослужбовцями Сполу́ченого Королі́вства Вели́кої Брита́нії, 2017р.

Спільне проведення курсу тактичної медицини з військовослужбовцями Сполу́ченого Королі́вства Вели́кої Брита́нії, 2017р.

Представники кафедри приймають активну участь у заходах міжнародного співробітництва ЗС України. Полковник м/с Гаврецький А.І., підполковник м/с Левківський Р.Г., капітан м/с Гутченко К.С. неодноразово представляли медичну службу ЗС України за кордоном під час проведення, командно-штабних навчань, наукових та науково-практичних конференцій і семінарів, навчань з тактичної медицини (Німеччина, Бельгія, Польща, Грузія, Литва тощо).
Колектив кафедри усвідомлює, що запорукою ефективної навчальної роботи є виховна робота серед слухачів. Вони мають відчувати, що все, що відбувається на кафедрі, підпорядковане тільки одній меті – становленню випускника Академії, як висококваліфікованого військового лікаря загальної практики – сімейної медицини. На кафедрі, як і в Академії в цілому, працює інститут кураторів груп. Куратор виступає в ролі старшого, більш досвідченого, фахівця і товариша, він є порадником для слухачів своєї групи.
За ініціативою кафедрального колективу в Академії започаткована традиція отримання благословення і настанови на лікарську роботу в день пам`яті першого вітчизняного лікаря – преподобного Агапіта Печерського. Ця подія відбувається урочисто в старовинній Києво-Печерській лаврі при мощах самого Преподобного. Ця традиція полюбилася всіма слухачами Академії і стала, своєрідною, її візитівкою.
Генеральним перспективним напрямком діяльності кафедрального колективу є впровадження програм підготовки та перепідготовки медичного персоналу відповідно до стандартів та протоколів надання первинної медичної допомоги, прийнятих у країнах НАТО у Збройних Силах України.

Полковник м/с Гаврецький А.І. відпрацьовує з слухачами зупинку критичної кровотечі на манекені, 2018р.

Полковник м/с Гаврецький А.І. відпрацьовує з слухачами зупинку критичної кровотечі на манекені, 2018р.

Перспективи розвитку кафедри:
- удосконалення надання первинної медичної допомоги військовослужбовцям в лікувальних закладах різних ролей, в тому числі в умовах АТО;
- розширення чисельності та сучасне оснащення навчально-матеріальних (клінічних) баз кафедри за рахунок клінічних установ силових структур і відомств;
- активізація наукової і науково-технічної діяльності з питань загальної практики в силових структурах, профілактики хронічних захворювань у військовослужбовців та продовження їхнього професійного довголіття;
- інтегрування в загальнодержавну структуру єдиного медичного простору безпеки в надзвичайних ситуаціях (станах);
- оволодіння та впровадження в навчальний і лікувально-діагностичний процес інноваційних розробок та технологій, нових методів діагностики і лікування.
В цьому році на кафедрі створений симуляційний клас, оснащений сучасними механізованими манекенами AirwayPlus Lifecast-Pulses/Breathing (APL-IP) та Hemostatic (HEMO) для відпрацювання практичних навичок з домедичної допомоги та елементів першої лікарської. 
В остаточному варіанті кафедра має стати методичним і науковим центром з надання первинної лікувально-профілактичної допомоги для всієї військової ланки медичної служби. Провідним гаслом подальшої роботи кафедрального колективу є те, що захворювання треба попереджати, а не очікувати їх виникнення і місце військового лікаря загальної практики у військах, поруч з військовослужбовцем. У здоров`я військовослужбовця має бути охоронець, який знаходиться поруч з ним. І цим охоронцем має бути військовий лікар загальної практики – сімейний лікар. Він має вчасно попередити військовослужбовця про небезпеку для здоров`я, допомогти уникнути її, а в разі необхідності, забезпечити військовослужбовця самими якісними медичними послугами з максимальним позитивним результатом для здоров`я при мінімальних фінансових затратах.

Заключення

Таким чином, створення кафедри ВЗП-СМ було продиктовано вимогами часу та тенденціями в вітчизняній медицині, кафедра гідно пройшла етап формування і становлення. Основним завданням кафедри є підготовка військового лікаря загальної практики, який здатний якісно надавати первинну медичну допомогу у тому числі в умовах збройних конфліктів та навчити особовий склад з надання домедичної допомоги. Кафедра ВЗП-СМ залишається осередком вивчення і аналізу досвіду військової ланки медичної служби Збройних Сил України у тому числі під час проведення АТО, ООС та впровадженням оптимальних форм вдосконалення роботи ЛЗП з врахуванням стандартів підготовки та протоколів надання медичної допомоги, прийнятих у країнах НАТО.

Наша адреса:

Кафедра ВЗП-СМ:
вулиця Госпітальна, 18, Київ, 02000


Контакти:

Email: [email protected]
Phone: +38 (096) 214-43-11 
Fax: (044) 280-00-34


Управління УВМА:
Зворотній зв'язок

Просимо надсилати пропозиції, зауваження, відгуки, побажання, тощо.

Email: [email protected]

Created with ‌

Offline Website Creator